Mesajı Okuyun
Old 16-05-2013, 17:03   #10
Av.Nevra Öksüz

Sayın magistra175,
Alıntı:
Yazan magistra175
Burada sıkıntı yaratan talep, "iki ihale bedeli arasında ki" farkın talebi değil, ikinci arttırmanın talep üzerine yapılması...
Anlaşılmayan bir husus yok O soruyu sorma sebebimi yazmıştım:
Alıntı:
Sayın magistra175,
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=54407
adresinde tartıştığımız konu ile ilintisi sebebiyle merak ettim:

Somut olayınıza ilişkin olarak (gelinen aşama sebebiyle) 5 no'lu mesajınızdaki Sayın Baki Kuru'nun görüşüne katılıyorum. Eski tarihli de olsa aynı yönde:
Yargıtay 4 HD, 06.12.1988 T., E: 1988/10005, K: 1988/10464: "...İİK. nun 133. maddesinin 2. fıkrası uyarınca iki ihale arasındaki farktan sorumluluk için satışın İİK.nun 133. maddesine göre belirlenen ikinci satış gününde gerçekleşmesi gereklidir. Oysa olayımızda İİK.nun 133. maddeye göre belirlenen ikinci satış günü olan 1.3.1988 de takipli çıkmadığından satış düşmüş, gayrimenkul İİK. nun 123. maddeye göre yeniden satışa çıkarılmıştır. Bu durumda ilk alıcıların İİK. nun 133. maddesi uyarınca iki ihale arasındaki farktan sorumluluklarına karar verilmez. Onlar hakkında ancak genel hükümlere göre tazminat davası açılabilir..."

Alıntı:
Yazan magistra175
...Ancak şu ayrıntı var ki, bu ikame artırmada uyulan prosedür İİK 123 değil, İKK 133 e göre yapılmıştır...
İcra müdürlüğü'nün, 133/1'e göre satışa karar verdiğini ve İİK m.133: "...taşınmaz icra dairesince hemen artırmaya çıkarılır. Bu artırma ilgililere tebliğ edilmeyip yalnızca satıştan en az yedi gün önce yapılacak ilânla yetinilir..." şeklinde gerçekleştirdiğini anlıyorum?