Mesajı Okuyun
Old 22-04-2013, 09:49   #2
olgu

Alıntı:
Yazan Av. İlhan SALBAŞ
Feragat, sulh, vazgeçme gibi çok istisnai durumlar dışında adliyeye stajyer, sekreterimiz ile dilekçe gönderiyor, temyiz dilekçemiz dahil vekil olarak bizzat dilekçe verilme sırasında hazır bulunmamız şart olarak aranmıyorken, icra dairelerinin neredeyse her işlemi bizzat avukat gelip el yazısı ile 2-3 m2 alanda onlarca kişinin bulunduğu bir ortamda çoğu kez ayakta icra dairesinde talep açmasının yasal bir dayanağı var mıdır? (Feragat, vazgeçme, tahsil ettim, harcını al, haczi kaldır gibi ilerde icra personelini sıkıntıya düşürecek taleplerin bizzat vekilin gitmesi ve talep açmasını anlayabilirim ancak, haciz talimatı, onama kararını ekte sunuyorum, teminatı nakte çevir, şu plakalı araca haciz koy gibi taleplerin bizzat vekilin icra dairesinde bulunma zorunluluğunun yasal dayanağı nedir? Bu tür işlemler dilekçe stajyer, sekreter ile gönderilen dilekçe ile yapılamamasının haklı bir yasal gerekçesi var mıdır?

Gerekçe şu, çok kez şahit oldum. Avukat geliyor bu imza benim değil taklit etmiş siz niye haczi kaldırıyorsunuz diye bağırıyor kovdum katibi işten diye. Bu hususlarla karşılaşmamak için "görüldü" diye bir kavram yaratıldı icra dairelerinde sizi tanımıyorlarsa kimliğinize bakıp talebinizi alıyorlar.

Dilekçeleriniz Av. geldi formatında mı?

Uyaptan talep gönderip stajyerinize uyap çıktısı ile karar merci önüne koymasında sıkıntı yaratmıyorlar.