Mesajı Okuyun
Old 17-04-2013, 16:25   #6
Av.CKaran

Yeni adliyelerin açılmasıyla adliyenin personel sıkıntısı iyice arttı. Eski memurlar tayin, emeklilik, istifa gibi yöntemlerle bir bir ayıklanıyor. Yeni gelen personel ilk defa adliyede çalışıyor, Usül ve kanun bilmiyorlar. Yazı işleri müdürü fotokopi almam için dilekçe yazmamı istedi, acemiye laf anlatmaktansa 2 satır karaladım, koydu dosyaya. Hakim imzalamayacak mı dediğimde ben sonra imzalatırım dedi. Dosyayı elime verdi, koridorda ben önde mübaşir arkada ilerledik. Sen niye geliyorsun ki dedim dosya elimde, size refakat ediyorum dedi. Mübaşire yenisin galiba dedim, kendisinin belediyede işçi olduğunu 6 ay önce adliyede görevlendirildiğini söyledi.Mahkeme kaleminden çıkıldıktan sonra dosyayı başkasının eline verme seni bunun için gönderiyorlar dedim. Fotokopi çekerken fazla evrakları kendime aldım. (eski mübaşir hayatta vermezdi.) İşim bitince mübaşir tşk etti gitti. (eskiler gibi bahşiş beklemedi ama 6 ay sonra onlarda bahşiş almak için işi yokuşa sürmeye başlarlar.) Bu arada dosyada vekaletim yoktu. Çok bilen yazı işleri müdürü onu sormayı unuttu ben de bozmadım Kimi vekalet olmadan dosya inceletmez kimi vekaletsiz fotokopi verir., kimi karar tebliği için gider avansını kullanmayı bilmez, talep+ para ister.
Hakim ve savcılardan sonra oluşturulan yeni personel kadrosu işi öğrenene kadar idare edeceğiz. Bu arada hakimler de personelin cahil olduğunu bildiği için bana sormadan bir şey yapmayın diye sıkı sıkı personeli tembih ediyor.