Mesajı Okuyun
Old 13-04-2013, 17:30   #3
Av.Ömer Erlat

Varsayılan Yararı çatışan tarafları temsil.

Alıntı:
Yazan baharada
merhaba meslektaşlarım; ben ve bir arkadasıma ortak vekalet çıkarmak isteyen müvekkillerin dava açmak istediği kurum bankanın da bende vekaleti var fakat bu vekalet içeriği ipotek işlemleri ile ilgili. Şimdi arkadasımla ben vekaletnameleri ortak alıp; yani tüm küşüler aynı vekaletnamede hem bana hem arkadaşıma yetki verip, dava aşamasını sadece arkadaşım yürütse benim için bir menfaat çatışması, kuruma karşı bir sorumluluğum oluşur mu? Teşekkür ederim.

Sayın Meslekdaşım,
Avukatlık Meslek Kuralları Md. 36 gereğince yararı çatışan tarafları temsil etmeme kuralı ile bağlısınız. Her ne kadar karşı taraf bankanın size verdiği yetki ipotek işlemleri ile sınırlı da olsa bu kuralı fazla zorlamamanızı öneririm.
Şayet iş sahipleri birden çok vekil -bu arada sizi- vekil tayin edecek ancak karşı taraf banka aleyhine sizin dışınızdaki vekiller dava açacak yada davayı takip edecek ise o zaman sizinle iş sahipleri arasında avukatlık sözleşmesi kurulmuş olmaz. (Vekaletname tek yanlı bir irade beyanıdır. Avukatlık sözleşmesi ise bir akittir. Vekaletnamede vekil edilseniz de dava dilekçesinde imzanız olmaz, duruşmalara katılmaz iseniz sizinle vekil eden iş sahibi arasında avukatlık sözleşmesinin kurulmadığı sonucu çıkar.)
Her ne kadar vekaletnamede vekil olarak görünsenizde bir avukatlık sözleşmesi kurulmuş olmadığından yararı çatışan taraflara hukuki yardım vermiş yada yararı çatışan tarafları temsil etmiş olmazsınız.
Siz sormamışsınız ama bu gibi olaylara bir de terstente bakmakta yarar var. Demek istediğim şu, bankanın vekil iseniz yetkileriniz sınırlı da olsa bir gün bankaya karşı işini üstlendiğiniz iş sahipleri bu ilişkiyi haklı azil gerekçesi yapabilirler.
Selamlar.
Av.Ömer Erlat