Mesajı Okuyun
Old 09-04-2013, 09:09   #2
silwersnake

Üstadım buna benzer bir kaç davaya şahit oldum. Alacaklı ile borçlu, avukatı devre dışı bırakarak kendi aralarında anlaşmışlar idi. Bu davalarda, devre dışı bırakılan meslektaşlarımız, eğer avukatlık sözleşmesi var ise bu sözleşmeye dayanarak tüm hak ve alacaklarını tahsil ettiler. Ancak siz ile müvekkiliniz arasında bir avukatlık sözleşmesi yok ise, sadece resmi vekalet ücretlerini talep edebilirsiniz.

İcra inkar tazminatı yönünden almanız gereken vekalet ücretine gelince; salt icra inkar tazminat yönünden yeni bir icra takibi başlatsaydınız bu durumda o icra dosyası için bir vekalet ücreti alırdınız. Siz yeni bir takip başlatmayıp önceki dosyada güncelleme yaparak icra inkar tazminatını da önceki alacağa eklemişsiniz yanlış anlamadıysam. Bu durumda asıl alacak miktarı ile birlikte vekalet ücretinin de yenilenmesi gerekir diye düşünüyorum. En iyisi siz takibi başlattığınız icra dairesinden bir kapa hesabı çıkararak vekalet ücretinizde bir güncelleme yapılıp yapılmadığını öğrenin. Güncelleme yapılmış ise sorun yok ancak vekalet ücretiniz güncellenmemiş ve artmamış ise o halde bir dilekçe ile başvuruda bulunun. Başvurunuz reddedilirse İcra Hukuk Mahkemesi'nde icra memurunun işlemini şikayet yoluna gitmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Emeğinizin karşılığını alabilmeniz dileklerimle...