Mesajı Okuyun
Old 09-04-2013, 08:21   #9
yılmazkan

Alıntı:
Yazan qendal21
Selamlar,
Şirkete ihtarname gönderdim ve müvekkilin şirkete ortak olarak tescil edilmesini aksi durumda şirketin feshinin istenileceği ihtaratında bulundum. Aynı şirket ile ilgili dipğer müvekkilim için ise(bunun ortaklık payı şirkette tescil edilmiştir) 20 yıldır kar payı kendisine verilmediği, kendisine herhangi bir ödeme yapılmadığı, söz konusu ödemelerin hesaplanarak ödenmesi aksi durumda alacak davası ve şirketin feshi davası açılacağı ihtar edilmiştir.
sorum şu, fesih davası ve kar payı konulu alacak davası tek dava ile açılabilirmi?
Fesih davası nispi bir davamıdır?

saygılarımla.
Kar payının ödenmemesi ilgili ortak için haklı nedenle şirketin feshini isteme sebebi oluşturabilir (TTK 636/3). Kar payının ödenmediğinin tespiti halinde şirketin feshine karar verilebilir. Bir davada verilen karar diğerini etkileyebilecek durumdaysa bu davalar bağlantılı davalardır (HMK 166/4). Sizin talepleriniz bağlantılı olduğundan tek bir davada ileri sürülmesinin mümkün olduğunu düşünüyorum. Fesih davası, emin olmamakla birlikte, maktu harca tabiidir, diye düşünüyorum.