Mesajı Okuyun
Old 29-03-2013, 17:49   #6
Av.Ayşe Öcalan

Değerli Meslektaşlar,
Müvekkil sahibi olduğu gayrimenkulü işyeri olarak kullanılmak üzere 01.09.2010 başlangıç tarihli aylık 500,-TL bedelli, süreli kira sözleşmesi ile(01.03.2011 tarihinde sonlanmak üzere) kiralıyor. Sözleşme süreli olmasına rağmen sözleşmede kira artış oranı düzenleniyor. Ayrıca taraflar sözleşmenin sonlanma tarihi olan 01.03.2011 tarihinden itibaren 2 iş günü içinde mecurun boş olarak teslim edilmemesi durumunda mecurun boş olarak teslimine dek geçecek süre için kiracı tarafça müvekkile aylık 5.000,-TL tutarında ecrimisil ödenmesi konusunda sözleşmeye bir madde koyuyorlar.Ancak kiracı sözleşme süresi sonunda gayrimenkulü tahliye etmiyor ve tahliye etmediği gibi bugüne değin de kira ödemesi yapmıyor. Müvekkil daha önce defalarca mecuru tahliyesi konusunda kiracı ile telefonda görüştüğünü ancak kiracının sürekli ödenmemiş kiraları da ödeyip tahliye edeceği yönünde beyanda bulunduğunu, bu nedenle bugüne değin herhangi bir işlem yapmadığını belirtti. Ancak kiracının 2012 yılı için vergi dairesine gayrimenkulün stopajını yatırdığını öğrenen müvekkil ilgili gayrimenkulden kira geliri sağlamadığı halde kiracısı yüzünden bir de gelir vergisi beyannamesi vermek zorunda kaldığını, bu nedenle artık hukuki yollara başvurma kararı aldığını belirtti.(Kiracı tarafından 2011 yılı için kira ödenmiyor ve stopaj yatırılmıyor.) Buarada kiracı 2012 yılı için aylık 570,-TL üzerinden stopaj yatırıyor. Bu durumda ne yapmam gerektiğine karar veremediğim için yardımlarınıza başvuruyorum. Acaba müvekkilin lehine olacak ve kısa sürecek olan yol müdahalenin meni davası açarak sözleşme ile kararlaştırılan ecri misil talep etmek mi yoksa süreli sözleşmeye dayalı haciz ve tahliye talepli icra takibi başlatmak mı olur? Ya da benim bilmediğim başka yollar var mı?
Müvekkilin bugüne dek herhangi bir işlem yapmaması kira ilişkisini zımnen kabul ettiği anlamına gelecektir diye düşünüyorum. Bu durumda sözleşme süresiz sözleşmeye dönüşmüş olacak ve B.K. md. 347'de belirtilen sürelere uyarak 6 aylık dönem için 3 ay öncesinden ihtar mı göndermeliyim? Kiracının fuzuli şagil olarak nitelendirilemeyeceğini düşünüyorum. Aksi kanaatte olan meslektaşlar var mı? Bana yol gösterecek meslektaşlara yardımları için şimdiden teşekkür ederim.