Mesajı Okuyun
Old 27-03-2013, 13:54   #26
Av. Özge Çavuş

Alıntı:
Yazan LAWYER2015
Değerli Meslektaşlarım ;

Davalı sıfatı ile yer aldığımız Ön inceleme aşamasında olan bir alacak davasında mahkemece müvekkilin taşınmazı üzerine konulan ihtiyati haciz kararına karşın İİK 82/12.maddesi gerekçesi ile haczedilmezlik iddiasında bulunabilirmiyiz? Zira İhtiyati haciz kararı ile haciz işlemi gören taşınmaz müvekkilimin haline münasip tek evidir.. İhtiyati haciz kararı nöbetçi icra dairesi kanalı ile işlem görecek.. Sizlerden değerli görüşlerinizi istediğim sualler ise şunlar :
1-)İhtiyati haciz kararını veren alacak davasına bakan mahkemeye vereceğimiz itiraz dilekçesi ile İİK 82/12.Madde gereği işbu mahkeme ihtiyati haciz kararını sizce kaldırmalı mıdır ?
2-)İtirazımızın alacak davamızın görüldüğü mahkemece reddine karar verilmesi durumunda Nöbetçi icra müdürlüğü kanalı ile işlem görecek olan ihtiyati haciz kararına karşın icra hukuk mahkemesinde şikayet yoluna başvura bilirmiyiz??
Kanımca Meskeniyet İddiası taşınmazlar üzerine konan İhtiyati haciz kararlarında da uygulanmalıdır.Çünkü ilgili yasa maddesinin gerekçesi kişinin haline münasip evinin haczedilmesinin önüne geçmektir.. Değerli görüşlerinizi bekliyorum..Saygılar..

1) Yargıtay'ın genel olarak borçlunun evinin haczedilmesi durumlarındaki görüşü şu şekilde:

Alıntı:
Yazan 12 HD 2003/6115 E
llK.nun 82/12. maddesi gereğince, borçlunun "haline münasip" evi haczedilemez. Bir meskenin borçlunun haline uygun olup olmadığı adı geçenin haciz anındaki sosyal durumuna ve borçlu ile ailesinin ihtiyaçlarına göre belirlenir. Buradaki "aile" terimi, geniş anlamda olup, borçlu ile birlikte aynı çatı altında yaşayan, bakmakla yükümlü olduğu kişileri kapsar. Merciice, borçlunun sözü edilenlerle birlikte barınması için zorunlu olan haline münasip meskeni temin etmesi için gerekli bedel bilirkişilere tesbit ettirildikten sonra, haczedilen yerin kıymeti bundan fazla ise satılmasına karar verilmeli ve satış bedelinden yukarıda nitelikleri belirlenen mesken için gerekli olan miktar borçluya bırakılmalı, kalanı alacaklıya ödenmelidir.

Ancak buradaki mantık evin haczedilip satış noktasına gelmesi ile ilgili. Diğer yandan ihtiyati haczin icrai bir etkisinin olmaması ve sadece geçici bir teminat olması göz önüne alındığında İİK m.82/12 anlamında bir haczedilmezlik itirazının yapılamayacağı fikrindeyim. Ancak bu ihtiyati haciz kesin hacze dönüşür ise o durumda, eğer şartları var ise, meskeniyet itirazının yapılabileceğini düşünüyorum.

Bu işin teorik kısmı, ben de sizin yerinizde olsam şu aşamada meskeniyet itirazını yapardım

2)Verilen ihtiyati haciz kararının icra dairesi tarafından uygulanması bir mahkeme kararına dayandığından, bu işlemi icra mahkemesinde şikayet konusu yapmanız şu aşamada işe yarar bir yöntem olmayacaktır.