Mesajı Okuyun
Old 26-03-2013, 21:06   #6
Av. Özge Çavuş

Alıntı:
Yazan eyagan
Sayın meslektaşım, yardımcı olmaya çalıştığınız icin tesekkur ederim ama sorumu cevaplarınız karşılamamakta ve karşılayacak çerçevede değil. Burada zaten faturalar açık, mal teslimi yapılmış ve karşılığı alınmamış.Benim sorunum vadesi gelmemis cekler varken bu alacak takibe konu edililirse hangi yöntemle edilmeli ve edileceği yöntemde çeklerin durumudur.

Tekrar tesekkur ederim.

Soruya "verdiğiniz bilgi çerçevesinde" cevap verildi sayın eyegan. Elinizde 150 farklı seçenek var da, hangisini seçmek daha makul olur gibi bir soru yok ortada. Seçenekleriniz zaten kısıtlı. 2 durum için farklı kombinasyonlar var, bu kombinasyonları biliyor olacağınız düşüncesi ile eklemedim ama buyrun:

Faturalar kapalı değilse ve bedelin ödendiği anlaşılmıyorsa ilamsız takibe koyabilirsiniz elbette, çekler için de vadesi gelmeden önce tek yolunuz ihtiyati haciz kararı aldırmak. Çekleri vadesi gelmeden takibe koymanız zaten mümkün değil. Veyahut çek ve fatura olarak bölmeden tüm borç için ilamsız takip yapabilirsiniz. Bu durumda karşı tarafın, var olan çeklerden dolayı, kısmi itirazı ile karşılaşabilirsiniz. Çek kısmını hiç karıştırmadan, diğer kısım için takip başlatıp, çekler için vadesinin gelmesini bekleyip veya ihtiyati haciz aldırma yoluna gidebilirsiniz.

Takipleri de gelip bizzat benim başlatmamı beklemiyorsunuz umarım?