Mesajı Okuyun
Old 11-03-2013, 20:29   #3
Fcgungor

Sayın Mehmet Saim üstadım,

konu bugün itibariyle biraz daha farklılaştı. Kiracı verdiği depozito ve emlakçı komisyon bedelinin iadesi karşılığı sözleşmeden dönmeyi kabul etti. Müvekkil toplamda 750-TL olan emlakçı komisyonunu da kiracıya iade etti ancak bu defa emlakçı paranın iadesine yanaşmıyor.

Bildiğim kadarıyla emlakçı tellallık sözleşmesi yazılı şekilde yapılmadıkça muteber olmaz ve müvekkil ile emlakçı arasında böyle bir sözleşme mevcut değil. Bu nedenle emlakçı tarafından alınan komisyon bedeli faturalandırıldı ise emlakçının aldığı komisyon bedeli ispatlanabilir ve sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre geri alınabilir diye düşünüyorum. Ancak komisyon bedelini veren normal şartlarda kiralacı olacaktır. Ancak bizim olayımızda bu bedeli ödeyen artık kiralayandır. Bunun ne şekilde ispatı olabilir diye düşünüyorum. Sözleşmenin iptal edilmiş olması kiracının komisyon bedelini de iade aldığına dair bir husus olarak tespit edilse dahi işimiz zor gibi görünüyor. Sanırım kazanan emlakçı olacak

Sözleşmenin iptal edilmiş olması paranın iade edilmesi gerektiğine dair bir etken midir? Öyle dahi olsa kiracı ile vekalet ilişkimiz yok husumet itirazından çekiniyorum. Bu hususları araştırıyorum şu anda...

Fikirlerinizi bekliyorum... Tekrar teşekkürler.