Mesajı Okuyun
Old 06-03-2013, 12:31   #15
Av. ikahveci

İyi günler arkadaşlar. Müvekkilim acele el koyma kararı neticesinde hesabına yatan parayı almıştır. Ancak idare bedel tespiti ve tescil davasını 1 yıl sonra açtı. Dava henüz sonuçlanmadı. Bedel tespiti ve tescil davasında takdir edilen bedel de acele el koyma kararında belirlenen rakamın iki katı. Acele el koyma kararından sonra bedel tespiti ve tescil davasına açılana kadar geçen zaman aralığında da müvekkilim gayrimenkulünü ekip biçemediği için bir yıllık hasadından mahrum olmuştur. Ben bu bir yıllık kayıp için ecrimisil davası açmayı planlıyorum. Acele el koyma kararı ecrimisil ödenmesine engel olur mu? Veya normal kamulaştırmasız el atma gibi düşünülerek davayı açsak kazanma ihtimalimiz var mıdır? Ben Yargıtay kararlarına baktım. Yargıtay kamulaştırma tapuda yapılan devir işlemi ile tamamlanmış olur ve mülkiyet idareye geçer, Bundan dolayı fiili el atma tarihinden mülkiyetin devrine kadar geçen süre için ecrimisil ödenmelidir diyor. Ancak burada fiili el atmadan önce acele el koyma kararı alındığı için kafam karışık. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.