Mesajı Okuyun
Old 04-03-2013, 10:12   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Melek22
Selamlar, %99 bedensel engelli kızım var. babasından 300 tl nafaka almakta..5 yıl oldu bağlanalı boşandık..Tekrar nafaka artırma davası açmak istiyorum..Şahit gerekli olurmu? dava uzun sürermi acaba? ayrıca tefe tüfe oranında her yıl artırma istense kabul olurmu, avukatım yok..davayı kendim açsam yada baroya müracat etsem avukat tayin ederler mi,ayrıca çocuk engelli olduğu için sürekli alabilirmi yoksa 18 yaşına gelince kesilirmi...Teşekkür ederim iyi çalışmalar.
Sayın Katılımcı;

1-Nafaka artırımına ilişkin davayı şahit gerekmeksizin açabilirsiniz zira çocuğunuzun 5 yıl içerisinde ihtiyaçları ve bakım masraflarının artması kuvvetle muhtemeldir.

2-Dava uzun sürmeyecek de olsa, karşı taraf temyiz ederse Yargıtay'dan dönüşü zaman alabilir.

3-Her yıl için ÜFE/TÜFE oranına göre artırım talebinde bulunabilirsiniz.

4-Maddi durumunuz elvermiyor ise bulunduğunuz il barosuna başvurarak -şartlarını taşıyor iseniz- avukat talebinde bulunabilirsiniz.

5-Avukat desteği almadan hareket etmenizi önermeyiz zira hak kaybına uğramanız riski söz konusudur.

6-Çocuğunuz engelli olduğundan 18 yaşından sonra da nafaka ödenmesi söz konusudur ancak 18 yaşın tamamlanmasıyla nafaka için ayrı bir dava açmak gerekecektir.