Mesajı Okuyun
Old 28-02-2013, 12:20   #8
Engin Özoğul

Peşin not: Hukuki bilmemenin mazeret sayılmadığı bir sistemde insanların ahkam kesme hakkına saygı duyuyorum.

İnsanlar artık internet arama motorlarından bilgiye kolaylıkla erişiyor. Ancak bilginin kaynağının sağlamlığı kimsenin umrunda değil. O yüzden de size sormadan önce bir internet araştırmasıyla fikir sahibi oluyor ve sizinle örtüşmeyen yazılara itibar edip sizin söylediklerinize şüpheyle yaklaşabiliyorlar. Çünkü olaya "oraya yazan da avukat bizim şirkette çalışan da avukat" diye bakıyorlar. Bunu aşmak için verdiğiniz bilgileri zamanın teyit etmesi gerek. Sizin aktardıklarınız gerçekleştiğini gördükçe insanların da sizin bilginize olan güveni artıyor ve ahkam kesme işi sona eriyor.

Aslında bu yaklaşım farklı şekilde tezahür etse de bizler için de geçerli. Ben bir konuyla ilgili araştırma yaparken THS'ye yönlendiğimde konuya cevap yazan üyelere göre bilgiye itimat edip etmeyeceğime karar veriyorum. Örneğin Bülent Sabri Akpunar imzalı bir mesaj gördüğümde artık başkaca kaynak araştırma ihtiyacı hissetmiyorum. Ama başka üyeler aynı şeyi yazmış olsa bile bilgiyi teyit etmeye çalışıyorum.