Mesajı Okuyun
Old 26-02-2013, 11:05   #28
Avukat Tekin

Sayın Konyalı fikir tarafıma aittir. Dolayısıyla hangi şekilde uygulanacağı kararı da bana aittir. Üzülmeyin ve şunları unutmayın; eğer ben yapılan işin meslek ahlakına uygunluğu hususunda emin olsam -sayın Aladağı'ın da vurguladığı gibi- zaten burada bu tür bir tartışmaya girmez ve fikri hemen uygulardım. Burada bu tartışmayı sürdürmemin sebebi bu sitenin değerli üyelerinin görüşlerinin benim için de değerli olmasındandır. Nitekim ben bu mesajı deri koltuğumda oturup "bugün hangi girişimi yapsam" diye düşünürken değil, Çağlayan adliyesinde terasta duruşma bekleyip sigara içerken yazıyorum. Yani netice itibarı ile meslek etiği ile uyuşmayacak bir şeyi zaten yapmam. Bunu tekrar tekrar yazmayı zul addediyorum.
Öte yandan üzgünüm ama baronun yanıtının eksik olduğu fikrine katılmıyorum. Benim başvurum son derece nettir. Baro bunun yapılmasında bir engel olmadığını söyleyerek başvurumu külliyen olumlamaktadır. Eğer çekinceleri olsa örneğin "bu tür bir iş yapılabilir ancak bu işten hiç bir şekilde komisyon alınamaz" derdi.
Baronun olumsuz baktığı konu vatandaşlarla avukatlar arasında bu tür bir site kurulmasıdır. Cevapta bu durum çok net ifade edilmiştir.
Alttaki, avukatın bu işi yapamayacak olmasına dair uyarı ise zaten makuldür.
Ayrıca bazı yorumcuların savcıların aksi kanaatte olacağı fikrine kesinlikle katılmıyorum. Direk olarak Avukatlık Hukuku ve Mesleği ile ilgili böylesi bir konuda bir savcının baronun görüşünün aksine kanaatte bulunması bana zor görünüyor.
Ha şunu da söyleyeyim oluşum başladıktan sonra kimse yapmaz ise ben bir arkadaşımdan rica ederek siteyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunacağım zaten. Yapılan işin yasaya uygunsuz olmadığını bir yargı kararı ile tescillemek istiyorum.
Ve ayrıca avukatların bağımsızlığının zedelenecek olması ile nasıl bir ilişki kurduğunuzu anlayamadım. Bizim yapacağımız tek şey tevkil edilen işin yapılıp yapılmadığının denetlenmesidir. Örneğin avukatın gitmeyi kabul ettiği duruşmaya gidip gitmediğini denetlemenin ne sakıncası olabilir? Aksine bu denetim tevkil eden meslektaşın mesleki sorumlulukla karşılaşmasını engelleyen zaruri bir denetimdir.
Kaldı ki gene söylendiği gibi avukat sayısındaki muazzam artışı da göz önünde tutunca hayat pratiğinde bu tür bir şekli denetim zaruridir. Mesela bazı meslektaşların maaşlı çalışacak avukat aramak için verdiği ilanlarda özel okullarının mezunlarının alınmayacağını açıkça yazması da sizce avukatlık onuru ile bağdaşmamalıdır.
Şekli denetim meslek onuruna aykırı değildir. Buradan sonra işin deontolojisine girmek gerekir ki şimdilik bundan uzak duruyorum.