Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 12:51   #1
Y£LİZ

Varsayılan Kitapla cezaevinde tanıştılar

HATAY E Tipi Kapalı Cezaevi'nde olcuma yazma bilmeyen 50 mahkum, okuma yazma kursu sayesinde kitapla tanıştı. Cezaevinde verilen kurslar sayesinde bugüne kadar 50 hükümlünün ilköğretim, 70'inin lise ve 8'inin de açık öğretim fakültesi diploması aldığı bildirildi.
Cezaevi Müdürü Muzaffer Avcı, 52 koğuşta 608 tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu, bunların eğitimlerini tamamlayabilmeleri için sürekli kurslar açtıklarını söyledi. Cezaevinde kalan tutukluların yüzde 15'inin öğrenci olduğunu belirten Avcı, şöyle devam etti:
"Farklı seviyelerde açtığımız okuma yazma kurslarından bugüne kadar 50 ilköğretim, 70 lise, 8 açık öğretim fakültesi diploması alan hükümlü var. Halen devam eden kurslarımızda 50 ilköğretim, 20 lise ve 5 tane de açık öğretim fakültesinde okuyan hükümlü diplomalarını alabilmek için çalışıyor. İlköğretim, lise, açık öğretim için farklı öğretmenlerimiz cezaevine gelerek ders veriyor."
Amaçlarının kader mahkûmlarının tutukluluk sürecini çok iyi değerlendirmesi ve boş geçirmemesi olduğunu kaydeden Avcı, bunun için yeteneklerine göre yeni kurslar açtıklarını belirtti. Eğitim alan mahkumların farklı birer kişi olarak dışarı çıktığını ifade eden Avcı, şunları kaydetti:
"Cezaevinde roman, dergi, ansiklopedi, hikaye kitabı gibi her tutuklu ve hükümlünün seviyesine uygun 5 bin kitap var. Sürekli açık olan kütüphanemizden dilediği kitapları alabiliyorlar. Ömründe bir tek kitap okumamış kişiler tutukluluk sürecinde okumadığı zamanları telafi etmiş oluyor.

http://www.birgun.net/bolum-56-haber...tml#haber_basi