Mesajı Okuyun
Old 16-02-2013, 11:31   #2
Hassas Terazi

Alıntı:
Yazan scent
Müvekkilim bir anonim şirkete ortak olacak ancak şu ilk aşamada yüzde 10 ya da 20 arasındaki bir ortaklığı söz konusu olacak. İlerleyen zamanlarda şirkete ortak olacakların çoğunluk sağlayarak kendisini zorda bırakmaması adına koruyucu bazı önlemler almak istiyor. Öncelikli olarak sorum şu ki hamiline yazılı hisse senedini ilmühaber olarak alması bir fark yatacak mıdır?

Yaratacağını düşünüyorum, hamiline hisse senedinin 3. kişilere devri daha kolay.

Alıntı:
Yazan scent
Bu konuda dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir? (ilmühaberlerin geçici çıkarıldığını biliyorum kalıcı olarak da kullanım olabilir mi?

Geçici ilmuhaber, temsil ettiği hisse bastırılıncaya kadar kullanılacağı için adı geçicidir. Ancak bir süre sınırlaması yok.

Alıntı:
Yazan scent
vergi anlamında yarar sağladığını biliyorum başkaca fayda sağlayacak mıdır?) Bunun dışında esas olan ve en önemli sorum ise müvekkilim ilerleyen zamanlarda herhangi bir sermaye artışı durumunda kendisinin bir bedel ödemeksizin mevcut pay oranının sermayeye oranla artmasını istiyor.

Bu nasıl mümkün olacak? Ancak imtiyazlı hisse olması vs hallerinde tartışılabilir bi durum ki bu konuda bilgim yok. Aksi halde sermaye artırımında bedel ödemez ise pay oranı elbette düşecektir.