Mesajı Okuyun
Old 14-02-2013, 16:02   #1
scent

Varsayılan anonim şirkette hamiline yazılı hisse senedi sahibi

Merhaba, sorum anonim şirket kuruluşuyla ve imtiyazla ilgili. konu ile ilgili araştırma yapmış olmama rağmen net ve kesin bilgilere maalesef ulaşamadım. Müvekkilim bir anonim şirkete ortak olacak ancak şu ilk aşamada yüzde 10 ya da 20 arasındaki bir ortaklığı söz konusu olacak. İlerleyen zamanlarda şirkete ortak olacakların çoğunluk sağlayarak kendisini zorda bırakmaması adına koruyucu bazı önlemler almak istiyor. Öncelikli olarak sorum şu ki hamiline yazılı hisse senedini ilmühaber olarak alması bir fark yatacak mıdır? Bu konuda dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir? (ilmühaberlerin geçici çıkarıldığını biliyorum kalıcı olarak da kullanım olabilir mi? vergi anlamında yarar sağladığını biliyorum başkaca fayda sağlayacak mıdır?) Bunun dışında esas olan ve en önemli sorum ise müvekkilim ilerleyen zamanlarda herhangi bir sermaye artışı durumunda kendisinin bir bedel ödemeksizin mevcut pay oranının sermayeye oranla artmasını istiyor. Bu şekilde ilerleyen zamanlarda yapılacak sermaye artışlarında onun koyacağı bedelin diğer ortaklarca karşılanacağına yönelik bir hüküm sözleşmeye koyulabilir mi? Bu yönde bir hüküm mutlak surette kuruluş ana sözleşmesinde mi yer almalıdır? Sözleşmesi akdedilmiş hisse senetlerinin basımı zamanında olan bir şirket kuruluş yapılandırması varsa olağan genel kurul toplantısı ile %75 çoğunluk sağlanarak bahsetmiş olduğum bu ayrıcalık müvekkilime tanınabilir mi? Kanunun tanımladığı imtiyaz kavramı içerisinde nitelendirilebilir mi? Şimdiden teşekkür ediyorum ilgilenen arkadaşlara.