Mesajı Okuyun
Old 08-02-2013, 16:34   #3
AV.YSİ

''bu kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edileceği'' derken önceden açılan icra takibinden değil yapılan icrai işlemden bahsetmekte. Kanundan önce icra takibini açıp kanundan önce gayrimenkule haciz koyarsanız 2 sene, kanundan önce icra takibini açıp kanundan sonra gayrimenkule haciz koyarsanız 1 senedir.

Alıntı:
Yazan ahmet varol
Merhaba arkadaşlar. İİK'da yapılan yeni değişiklikler sonucu malesef kafamda bazı gri alanlar oluşmaya başladı.Malumunuz yeni değişikliklere göre haciz işlemi gerçekleştikten sonra menkul hacizlerde 6 ay gayrimenkul hacizlerde de ise 1 yıllık satış isteme süremiz var. Kanunun geçici 10.maddesinde ise ''bu kanunun ilgili hükümlerinin yürürlüğe girdiği tarihten önce başlatılan takip işlemleri hakkında, değişiklikten önceki hükümlerin uygulanmasına devam edileceği''öngörülmüştür.Varsayalım ki; ben 2011 yılı mart ayında bir gayrimenkule haciz koydurdum ve 2013 mart ayına kadar satış istemedim ve haczim düştü. Sonra aynı gayrimenkul için tekrar haciz istediğimde, haciz işlemi yapıldıktan sonra satış isteme sürem 1 yıl mı yoksa 2 yıl mı olacak? kanun hükmünden hareketle 2 yıl olarak düşünüyorum ama çevremdeki diğer avukat arkadaşların muhalif görüşleri kafamı karıştırmaya başladışimdiden saygıdeğer meslektaşlarımın verecekleri cevaplar için teşekkür ederim.