Mesajı Okuyun
Old 05-02-2013, 14:56   #1
alperyldrm

Varsayılan Davanın İhbarı - Taraf Değişikliği

Merhaba,

Davacı taraf, konusu "ipoteğin terkini" olan bir dava açıyor. Dava dilekçesinde davalı ipotek alacaklısı olarak da "X" şahsını gösteriyor.

"X" şahıs hiç bir zaman ipotek alacaklısı olmamıştır. İpotek alacaklısı benim müvekkilimdir. Yargılama esnasında bu durum anlaşılmış ve mahkemece verilen ara karar gereği " davanın, ipotek alacaklısı olan müvekkile ihbar edilmesine" karar verilmiştir.

İhbar dilekçesi tarafımıza tebliğ edildi. Ancak bana göre, bu dava en baştan beri yanlış kişiye karşı açılmış, asıl davanın ipotek alacaklısı olan müvekkile karşı açılması gerekirdi. Dolayısıyla davanın ana konusunu oluşturan hakkın sahibi müvekkil olduğundan, bu davanın davanın ihbarı yoluyla devam etmeyeceği, bu davanın reddedilmesi gerektiği kanaatindeyim. Davacı tarafın müvekkile karşı ayrı bir dava açması gerekmez mi? Mahkeme neden böyle bir ara karar vermiştir anlamadım.

Tekrar belirtmem gerekirse, davalı olarak görünen "X"şahsı ne davadan önce ne de davadan sonra ipotek alacaklısı olmamıştır. Ayrıca davalı olarak müvekkil gösterilmesi gerekirken "X" şahsının gösterilmesi de maddi hata sebebiyle olmamıştır.