Mesajı Okuyun
Old 23-01-2013, 23:39   #6
Admin

9/II e maddesinin korumaya çalıştığı durum markanın internet ortamında bir başka kişi tarafından kötü niyetle ele geçirilmeye çalışılmasıdır. Örnek vermek gerekirse, sizin "kelebek kanadı sodası" isimli bir markaya sahipseniz, bir başka kişi internette "kelebek kanadı sodası" arandığında sizin siteniz yerine kendi sitesinin çıkmasını sağlayacak çalışmalar yapmaktan alıkonulmuştur.

Kanun koyucunun bu düzenlemeyi getirme nedeni de bu düzenleme öncesinde sıkça rastlanan art niyetli kullanımlardır. Örnek vermek gerekirse, siz "kelebek kanadı sodası" markasıyla üretime yapmaya başladığınızda bir "uyanık girişimci" internette bu ismi 9 dolara satın alır, sonra o alan adı altında rakip firmanın sodasının reklamını yapar. Kanun koyucu bahsedilen madde ile bu kullanımı önlemeye çalışmaktadır, yoksa internette "kelebek kanadı sodası" kelimesinin geçmesini sansürlemeye değil.

Eğer bu maddeyi bu kadar katı yorumlarsak, tüketicilerin bir marka hakkında olumsuz görüş sarfetmeleri dahi mümkün olmaz. Örneğin bir internet sitesinde bir tüketici "ben kelebek kanadı sodasından içtim, tadı bence acıydı" şeklinde bir yorum yazdığında, marka sahibi, benim markamı benden izinsiz kullanamazsın diye dava açmayı düşünebilir. 556 Sayılı KHK'nın amacı elbette bu olamaz, bu kadar katı bir yorum hem hakkın kötüye kullanımı hem de AİS'deki ifade özgürlüğünün ihlali niteliğinde olur.

İnternette bir marka üzerine anket, yorum vs. olumlu/olumsuz hertürlü görüş bu maddeden etkilenmeden sarfedilebilir. Marka sahibi markasının bu şekilde kullanımına tahammül göstermek zorundadır. Bu bağlamda bu site bu hakkı kötüye kullanmazsa (örneğin markanın sahibi olmadığı sitede vurgulanıyorsa, anahtar kelimeler, internet yönlendirmeleri vs. markanın esas sahibinin trafiği çalınmıyorsa, anket haksız rekabet yaratacak şekilde başka bir markayı olumlu göstermek vs. şekillerde art niyetle hazırlanmıyorsa) böyle bir anket sitesinin bu madde kapsamına girmeyeceğini düşünüyorum.

Öte yandan markası olumsuz duruma düşen marka sahibi, bu konuda şansını denemek için haksız olsa dahi hukuki yola başvurabilir derseniz, evet katılırım.