Mesajı Okuyun
Old 16-01-2013, 16:53   #1
sdakaya

Varsayılan Okuma-yazma Bilmeyen Davalı Asile Gerekçeli Karar Tebliğine İtiraz

Sayın meslektaşlar; forum alanları inceledim bu konuda daha önce çeşitli sorular sorulmuş ancak hepsi okuma-yazma bilmeyen 3. şahsa tebligatla alakalı.
Benim sorum ise şu şekilde; Müvekkil okuma-yazma bilmiyor. Ancak adını soyadını yazıp imza atabiliyor. Fakat bunun ötesinde yazı yazma veya okuma yetisini haiz değil. Davacı eşi çeşitli vaadlerle kandırarak anlaşmalı boşanma davası açıyor ve müvekkil kendisine ezberletilen lafları mahkemede söyleyip, boşanıyorlar. Daha sonra kalemde gerekçeli kararı yine imzasını atarak tebliğ alıyor. Fakat sonra kocanın onu kandırdığını anlıyor. ( Kocası sana aylık bağlayacağız formaliteden boşanacağız diyerek boşanmayı sağlıyor) Tabhi boşanma gerçekleştikten ertesi gün annesinin evine yolluyorlar kadını. Şu durumda biz boşanmanın iptali için ve ziynet eşyaları için dava açacağız. Müvekkilden vekaleti de okuma yazma bilmeyenler için özel vekalet şeklinde aldık haliyle. Ancak benim sorum şu; biz gerekçeli kararın usulsüz tebliğini ileri sürerek kararın kesinleşmiş olmasını ortadan kaldırabilir miyiz? Keza bu itirazı mahkemeye mi yapacağız Yargıtaya mı?
NOT: gerekçeli karar aralık ayında tebliğ alındığı için temyiz süresi çoktan geçmiştir.

Teşekkür ederim.