Mesajı Okuyun
Old 15-01-2013, 11:27   #3
çözümhukuk

Sayın Admin,
Müvekkil tarafından imzalanan şartnamede ....müteakip yıllar için uygulanacak kira artışı, DİEce yayımlanan ÜFE oranında emsal ve rayiç bedelden aşağı olmamak üzere yapılacaktır. denilmektedir.

Müvekkil 2013'ün ilk kirasını %12 artışla bankaya yatırmıştır ve banka da (bana da sürpriz oldu) kirayı kabul etmiştir,
VGM, artırım ihtarnamesinden sonra bir ihtarnama daha yollamıştır.İhtarnamede:
artışın emsal ve rayiç değerler gözönüne alınarak yapıldığı,mütevelli ile imzalamış oluğu kira sözleşmesi eki özel şartları x maddesine göre mukavele müddeti sonunda ertesi yıl için o günün şartlarına uygun kirayı kiracı kabul edip yeniden mukavele yapacak, aksi halde taşınmazı terk edeceğine dair hüküm bulunmaktadır, Kirayı kabullendiğinize dair taahhütname imzalamadığınız takdirde işgalci sayılacağınızdan 2886 s.k.75.maddesi gereği tahliyeniz sağlanacaktır. demektedir.

Bu aşamada yapılacak şey nedir?
Yargıtay 6. h.d. 3.4.2007 gün 2007/2255-3717 sayılı kararında
Hazine ve Belediye dışında kalan diğer kamu kuruluşları taşınmazları 2886 Sayılı İhale Yasaı hükümlerine göre kiraya verilmiş olsabile bu yasanın 75.maddesinden yararlanamazlar
demektedir.
Tahminime göre tahliye davası dahi açmadan, 75. maddeye göre tahliye isteyecekler.
Şu aşamada kire tespit davsı açmakta hukuki yararımız olduğunu düşünüyorum.
Bu davada forumlarımızda yaptığım araştırma neticesi kiracı açısından ihtarname şartı olmadığı kanaati edindim.
Ancak yeni kira dönemi başladı.Dolayısıyla kira tespit davası açsam da , hükmedilecek kira bu kira dönemi için geçerli olmayacaktır diye düşünüyorum.
Kiracı sonuş olarak artış yaparak bankaya yatırdı.
Temerrüde düştü mü düşmedi mi?
Bu aşamada nasıl hareket edilmeli?
Saygılarımla