Mesajı Okuyun
Old 16-02-2007, 15:31   #45
Belgium

- Zor bir seçim

Yüzde yüz bilinçli olarak hukuk egitimine baslamak imkansiz olsa gerek. 18 yasinda aslinda kendinize olan güveniniz, tecrübeniz ve bilgi birkiminiz tam olmadigi için çok zor bir seçim.

- Hukukcu olmaya farkinda olmadan megilli olusum

Benim aslinda yaratilisimda hukukcu olmak vardi ama bunu ancak mezun olmak üzereyken anladim. Hukukcu olmaya megilli olma özelliklerim:
- Küçük yastan beri dil konusunda kuvvetliydim, her zaman çok yüksek notlar almisimdir.
- Cok kitap, dergi ve gazete okurdum.
- Genç yasta tiyatroya basladim ve yillarca çok büyük zevk aldim.
- Ilgi çekmeyi, insanlarin beni dinledigini hissetmeyi, kalabaliklar önünde konusmaktan hep büyük haz duydum.
- Acaip sekilde merakliyimdir ve bu meraktan hukuk ile tamaman alakasiz kitaplar okudum ve isler yaptim.
- Derneklerde yöneticilik, hatta baskanlik yaptim ve bu sekilde insanlar hakkinda bilgimi ve tecrübemi arttirdim.

- Hukuk benim için nedir?

Hukuk benim için bilim, meslek, günlük hayat degil... kendimi hukuk sevdalisi olarak görüyorum. Basbayagi hukuku çok seviyorum.

- Nasil hukukcu oldum?

Annem hep tip okumami istedi. Kirmamak için giris sinavlarina katildim, geçmeme ragmen yapmamaya karar verdim. Istemedigim bir bölümdü.

Lise son'da bir çok arkadasim hukuk fakültesine yazilmayi düsünüyordu.
Herkesin yaptigini yapmayi hiç sevmedigim için bu sebepten dolayi hukuk seçeneklerden silindi.
Sayisal agirlikli bir egitim görmüs oldugum için baska kimsenin seçmedigi isletme fakültesini seçtim.

Bir yil boyunca mutsuz bir sekilde isletme okudum ama üniversitedeki ilk yilim oldugu için baska yerler daha mi eglenceliydi bilmiyordum. Üstelik ailevi problemler de çoktu o dönem.
Sene sonunda terk etmeyi karar verdim: sinifta kalmistim ve tekrar baslamayi göze alamiyordum.

Her zaman aklimda kalmis olan hukuk hemen ilk tercihim oldu.
Ilk dersleri asla unutmam, sanki isletme cehenneminden çikmis hukuk cennetine gelmistim.
O kadar mutluydum ki, o kadar kendimi iyi hissediyordum ki. Zaten sene sonunda ilk 10 arasinda mezun olmam da bu dogrultuda bir gösterge idi.

- Neden hukuk?

Dünyanin en güzel ve zengin içerikli mesleklerden birini, avukatligi, icra edebilmek için tabi ki!

- Sonuç?

Ilk günden beri hukuku çok seviyorum, kesinlike çok az biliyorum ve önümdeki yol uzun ama her gün kendimi gelistirebildigim için iyi hukukcu olma yolunda Allah'a her gün sükrediyorum.