Mesajı Okuyun
Old 11-01-2013, 13:17   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba arkadaslar
ben 26 yasinda zorla teyzeogluyla evlendirilip Türkiyeden buraya geldim.Bir kizim oldu ve suan 7 yasinda.Eski esimle ayrildik bana uyguladigi siddetler yüzünden.Polis beni onun yanindan aldi ve kadin siginmaya yerlestirdi.bi sene icinde 3 kez siginma evi degistirdim ve suanda bi eve yerlestim.iki senedir burada ikamet ediyorum.Bosanma davam bitti ama velayet davasi bitmedi.Ben simdi baska bir sehre yerlesmek istiyorum ama eski esim benim yer egistirmelerimden dolayi cocugumun psikolojisi bozuluyor diyip beni jugentamta sikayet etmis.
simdi yine yer degistiricem acaba bana eksilerini yazarmisiniz?

Jugendamt çocukların menfaatini korumak amacıyla faaliyet gösteren devlet dairesidir.Jugendamt için önemli olan sadece çocukların mefaatidir. Bildiğim kadarıyla bizim hukukumuzdan çok da farklı ilkeleri yok.

Jugendamtın çocuğu aileden alma hakkı ve yetkisi yoktur.Bu yetki sadece mahkemeye aittir.Sadece acil durumlarda aksi uygulamaya başvurduklarını ve gerekli önlemleri alması için de mahkemeye bildirdiklerini biliyorum.

Anlatımlarınızdan yola çıkarak sık sık adres değiştirmenin aslında çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğini düşünüyorum.İkamet edilen konutun değişimi nedeniyle çocuk alışma ve uyum sorunu yaşayabilir.Fakat mevcut durumunuz düşünüldüğünde ve son taşınacağınız adreste çocuğun gelişimi için uygun bir ortam hazırlayabileceğinizi ve velayet görevinizi ihmal etmediğinizi Jugendamt 'a veya mahkemeye kanıtlayabilirseniz taşınmanızın sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.

Hak kaybına uğramamak için hukuki yardım almanızı öneririm.