Mesajı Okuyun
Old 31-12-2012, 12:38   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan avukatyeşim
Merhaba, bir kaç gün evvel sulh cezadaki duruşmada hakimin müdafii olduğum sanığa sürekli vurgulu ve irite edici bir üslupla ismiyle hitap etmesi beni çok rahatsız etti. Müvekkilim kamuda müdür olarak görev yapan biri...Duruşmada tepki vermek üzereyken göz hareketleriyle bana engel oldu.sanırım hakime böyle bir konuda karşı gelmenin ters tepecek bir tavır olduğunu düşündü ki hiç de haksız değil...Bu arada hakimin bana karşı herhangi bir saygısızlığı da olmadı...Merak ediyorum bu tür tavırlar sergileyen hakimlerle hiç karşılaştınız mı,tavrınız ne oldu?müvekkiliniz dert etmediği halde ona karşı yapılan bu davranışa tepki verir misiniz?
Sayın avukatyeşim;

Temas ettiğiniz hassas konuyu Sayın Admin isabetli bir şekilde ele almış olduğundan kısaca bir iki kelamda bulunmak isterim.

Birbirleriyle "sen" şeklinde hitap etme yönünde bir samimiyet bulunmayan şahısların birbirlerine "siz" diye hitap etmesi sağlıklı ve etkili iletişimin gereği olduğu gibi, yargılamanın da dahil olduğu resmi işlemler icra edilirken muhatapların birbirlerine siz diye hitap etmesi beklenir ve gereklidir.

Hitap ederken günlük hayatımızda nasıl bir yaklaşım sergiliyor olduğumuz da büyük önem taşır. Örneğin büroma gelen insanlara yaşı, eğitim durumu, gelir seviyesi vs. ne olursa olsun "siz" diye hitap ettiğim gibi, bir lokanta/restaurant vb. yerde bana hizmet eden garsona ya da komiye de "bakar mısınız" (bakar mısın değil) şeklinde hitap ederim.

Bu zamana kadar müvekkile "sen" şeklinde hitap eden bir hakim ya da cumhuriyet savcısına uyarıda bulunmadım ancak hakların ihlal edildiğini gördüğüm noktada müdahalede bulunmaktan da çekinmedim. Ayrıca bu yönde müdahaleler neticesinde hakimler ve savcılarla ters düşülmesini istemeyen ve bunu gereksizlik/dosyanın gidişatına olumsuz etkisi olacak bir durum olarak algılayan müvekkillere her daim haklarının gaspına müdahale edilmesinin çok daha sağlıklı olacağı noktasında bildirimde bulunurum.

İletişim hakikaten sanattır.

Saygılarımla..