Mesajı Okuyun
Old 27-12-2012, 16:38   #1
burçin solmaz

Varsayılan temyiz talebinin reddi halinde temyiz yoluna başvuru harcı iadesi

İcra hukuk mahkemesinde yaptığım bir memur şikayeti işlemine ilişkin talebimin reddedilmesi üzerine, süre tutum vererek temyiz başvurusunda bulundum.Daha sonra kararın temyiz sınırı altında kaldığını öğrendiğim için temyiz talebimden feragat ettim. Temyizden feragat ettiğimde henüz gerekçeli karar tarafıma tebliğ edilmemiş idi. Gerekçeli kararla birlikte tarafıma temyizden vazgeçtiğim için temyiz talebimin reddedildiğine ilişkin ek karar da gönderilmiştir. Ancak kararda temyiz harcınının iadesine ilişkin herhangi bir açıklama yoktur. Temyiz harcını talep ettiğimde ise sadece temyiz karar harcı iade adilmiş olup, 103 TL olan temyiz başvuru harcı iade edilmemiştir. Temyizden vazgeçmiş olduğum ve temyiz talebim de reddedilmiş olduğu halde, temyiz yoluna başvuru harcının iade edilmemesi yasal mıdır? Öyle ise; icra hukuk mahkemesinin kararlarını görebilmek için bu harcı yatırmamış olsa idim, kararı görmem mümkün olmayacaktı, bu çok adaletsiz, bu konuda cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler