Mesajı Okuyun
Old 16-12-2012, 15:47   #1
inci_hukuk

Varsayılan 6 yıl el konulan araca otopark işletmecisinin kestiği fatura

Benden yardım isteyen arkadaşımın başına gelen bir olayı size aktarmak istiyorum sevgili meslektaşlarım...Değerli yorumlarınıza ihtiyacım var.Şimdiden teşekkür ederim...

OLAY;

Ahmet’e ait ____ plaka sayılıaraç 10.10.2006 tarihinde polis memuru Mehmet tarafından yapılan trafikkontrolü esnasında , X Vergi Dairesine borcu olduğu ve bu sebeple dehakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle trafikten men edilerek otoparkçı HASAN’Aait HASAN OTOPARKINA çekilmiştir.

Ahmet, vergi borçlarını 11.10.2012 tarihinde vergi dairesine ödediktensonra aracını talep etmiş ancak vergi dairesi zaten aracın yakalanmasınadair bir yazı yazmadıklarını aracın trafikten menine dair bugüne kadar herhangi bir emir veya takyidatları olmadığını bu sebeple aracı her zamanalabileceğini söylemiştir.

Ahmet aracın bulunduğu otoparka gitmiş ve aracının kendisine iadesini talepetmiştir. Otopark işletmecisi Hasan da aracı veririm ancak otopark ücretimiödeyin , aksi taktirde aracınızı iade edemem demiştir.

Ahmet de aracımı haksız yere otoparka çektiler, benim bir kusurumyok, aracı size kim teslim ettiyse gidin paranızı ondan alın , eğer illa paraistiyorsanız sadece Adalet Bakanlığı'nın belirlediği yediemin ücretini öderimki o bedel de aracın değerinin 1/3'ünü aşamaz demiş, ancak OtoparkçıHasan aracın değerinin 1/3 değerini otopark ücreti olarak kabul etmemiş , araçne kadar kaldıysa o kadar ücret isterim diyerek aracı iade etmemiştir.

Aracın 2006 yılındaki değeri :9.000 TL

2012 YILINDAKİ DEĞERİ İSE :6.000 TL'dir.

S____ T____
2012 yılı için 1.200,00 TL
2011 yılı için 1.000 TL
2010 Yılı için 800 TL
2009 yılı için 600 TL
2008 yılı için 500 TL
2007 yılı için 400 TL
ve
2006 yılı için 300 TL Olmak üzere toplam : 4.500 TL talep etmektedir.

Ahmet de , şimdi aracını geri almak istemektedir.

SORU ; Bir avukat olarak, Ahmet’e nasıl cevap verilmelidir ?

* Aracınızı alırız ancak ...... TL otopark ücreti ödersiniz Çünkü ....

*Aracınızı alırız ancak Otoparkçı Hasanın talep ettiği ücreti ödemeyipAdalet Bakanlığı tarifesine göre her halükarda en fazla araç değerinin 1/3'ünüöderiz.Çünkü .....

*Otopark ücretinden bize ne , biz tek kuruş bile ödemeyiz Çünkü ;

Ustalara selam ....