Mesajı Okuyun
Old 15-12-2012, 13:18   #1
Av. Ebru Senol

Mutlu Çeyiz Alacaklarına ilişkin açılacak davada itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istenebilir mi?

Öncelikle herkese iyi günler diliyorum..çeyiz alacaklarına ilişkin değişik iş üzerinden tespit yapılarak düzenlenmiş bilirkişi raporuna istinaden müvekkilim aleyhine icra takibine girişildi ve bizde süresinde takibe itiraz ettik çünkü ilgili bilirkişi raporunda bize ait olan eşyalarda tutanak altına alınmıştı. keza taraflar 2010 yılında kesinleşmiş mahkeme ilamına dayalı boşanmıştırlar. Benim sorularım ise;
1)karşı tarafın açmış olduğu dava 4.500 TL tutarındaki çeyiz eşyası alacağına ilişkin olarak genel haciz yoluyla takibe vaki itirazın kaldırılması davasıdır. bu mümkün müdür?öncelikle çeyiz eşyası davalarında mülkiyetlerin kime ait olduğunun tespiti yoluna gidilip sonrasında eşya yahut bedel talebinde bulunulması gerekmiyor mu?açılan dava hatalı değil midir?
2)çeyiz alacaklarına ilişkin davalarda zamanaşımı süresi bir yıldır diye biliyorum ancak bazı araştırmalarımda zamanaşımına tabi değil diye okudum.bu konuda doğruluğu su götürmez bir yargıtay kararı var mıdır?
şimdiden sonsuz teşekkürlerimi sunarak iyi çalışmalar diliyorum..