Mesajı Okuyun
Old 15-12-2012, 11:49   #1
sddemircili

Varsayılan İlamsız icra takibinin şikayet yolu ile iptal edilmesi sonuçları

Merhaba,

Başlattığım menkul rehininin paraya çevrilmesi yolu ile icra takibinde borçlu şikayet yolu ile takibin iptalini istedi ve sebep olarak ise alacağın henüz muaccel olmadığını ileri sürdü. İcra Mahkemesi ise kanaatimce hatalı olarak ( zira borçlunun takip etmesi gereken yol takibin iptalini istemek değil icra takibine itiraz etmekti.) şikayeti kabul ederek takibimi iptal etti, kararı temyiz edeceğim ancak merak ettiğim kararın kesinleşmeden uygulanıp uygulanamayacağı. Yani borçlu dosyaya kararı sunarak yapılmış olan tüm haciz, yakalama vs işlemlerini geri aldırabilir mi ? Ben bu durumda ne yapabilirim ? Aynı dosyadan sanki ödeme emri iptal edilmiş gibi yeniden ödeme emri çıkarsam olur mu? Ya da önceki iptal edildiği için yeni bir icra takibi başlatsam Yargıtay da mahkeme kararını sonradan bozsa, derdestlik itirazı ile karşılaşır mıyım? Az vaktim var ve bir an önce karar verip ona göre işlem yapmam gerekiyor, konu ile ilgili araştırma yaptım ancak olaya bire bir uyan karar bulamadım. Bulabildiklerim hep kambiyo veya ilamlı takiplerde takibin iptali kararları. Bana bu konuda yardımcı olabilirseniz, elinizde karar varsa çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.