Mesajı Okuyun
Old 14-12-2012, 15:55   #2
Meral83

Sayın Av mge, buna benzer bir davaya ben bakmıştım, şöyle bir yol izledim: Öncelikli olarak bu makinenin finansal kiralamasını yapan Banka, ayrıca mutlaka bu makinayı sigortalatmıştır ve müvekkiliniz zaten belki farkında olmadan bankaya bu sigorta poliçesinin ücretini ödüyordur, öncelikli olarak bankadan ilgili sigorta poliçesini talep edin, ardından sigorta şirketine yeni tarihli bir servis raporuyla (rapor tarihinden itibaren 5 gün içinde sigorta şirketine bilgi vermelisiniz(Makina kırılması sigortası genel şartları md.11'e göre) başvurun ve ekspertiz yapılmasını talep edin ve buna takiben zararın ve ziyanın ödenmesi için talepte bulunun, sigorta şirketi mutlaka size cevap verecektir ve bunu ödemeyi kabul etmeyecektir. Siz de hemen ardından delil tespiti için mahkemeye başvurabilirsiniz, ardından tespit edilen hasar oranın sigorta şirketine karşı icra takibi yapıp, onların itiraz etmesi halinde itirazın iptali davası açabilirsiniz ya da doğrudan alacak davası açabilirsiniz. Bir de http://www.tsb.org.tr/sayfa/makina-kirilmasi-sigortasi-genel-sartlari'nı okumanızı tavsiye ediyorum, faydalı olur. Zaten sizin durumunuz sanırım makinanın imalatında hata olmasına yani md.1b'ye giriyor, böyle bir yol izlerseniz alacağınızı tahsil edersiniz diye düşünüyorum, ya da sigorta şirketine hasar tespiti yaptırıp, ardından da makinayı tamir ettirebilirsiniz onun bedelini de bu yolu izleyerek sigorta şirketinden talep edersiniz, ödemezse dava yoluna gidersiniz...Kolay gelsin...