Mesajı Okuyun
Old 13-12-2012, 18:41   #2
Cumhur Okyay

Arsa sahipleri ile yüklenici arasında 15 yıl önce yapılmış ön sözleşmelerden söz etmektesiniz. Bunların niteliği nedir? Bunların incelenmesinden, yasanın ve mahkemenin kabul edeceği bir biçimde, muteber bir kat karşılığı inşaat sözleşmesi ortaya çıkmakta mıdır? Böyle değilse, esasen yüklenici, bu ön sözleşme tabir ettiğiniz belgelere istinat edemeyecektir. Ön sözleşmelerin şeklinden , şartlarından ve içeriğinden ayrıntılı olarak bahsetmediğiniz için fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Arsa sahipleri ile müteahhit arasında 15 yıl önce yapılmış ön sözleşmelerin, eğer tapuda herhangi bir şerh yoksa veya bu sözleşmelerde müvekkilinizin imzası yoksa, arsa sahiplerinden birinin arsasını satılan alan müvekkilinize karşı ileri sürülmesi, acaba, sizce mümkün müdür? Öte yandan, sözleşmenin (geçerli olup olmadığını bilmiyorum) tarafınızdan feshi halinde ise, ancak "menfi zararınızı" ( ön sözleşme masrafları vs) isteyebileceğinizi de hatırlatırım. Yükleniciye tanınmış bir "ifaya izin davasını" okumadım ve bilmiyorum... Kolay gelsin...