Mesajı Okuyun
Old 08-12-2012, 11:48   #1
Av.Nefer

Mesaj Tapu kaydı düzeltilmesi mi iptali mi?

Herkese merhaba....
Sayın meslektaşlarım ile aklımı meşgul eden bir konu hakkında tartuşarak yol çizmek istiyorum, yardım ederseniz sevinirim.
Müvekkil arkadaşları ile inşaa ettiği sitede ikamet etmektediir. Altı ayrı blok bulunan bu stede, blokların kat sayısı 4 olarak belirlenmiş ve inşaat buna göre başlamıştır. Ancak arka bölümde inşaası yapılan blokların kat sayısı, geride kalan komşu binaların şikayeti üzerine, ancak 3 olabilmiştir.
İnşaatlar bitmiş ve her blok için tapu çıkartılmıştır; ancak arkadaki bloklarda 3 kat olmasına rağmen, sehven 4 kat olarak tapu kaydı çıkmıştır.
Müvekkil yıllardır 4 katın emlak vergisini ödemektedir ve tapudaki bu aksaklığı tesadüfen daha yeni öğrenmiştir.
Tapu kaydının düzeltilmesi için dava açmayı düşünmekteyim; ancak bu davanın "Tapu Kaydının Düzeltilmesi davası" mı yoksa "Tapu İptali davası" mı olması gerektiği yönünde kafam karıştı. Sorum bu durum hangi davayı açmam gerektiği. Davalı olarak Tapu Müdürlüğü' nü göstereceğimden, davayı Asliye Hukuk Mahkemesinde açmayı düşünüyorum. Çekişmesiz bir yargı olmadığı kanaatindeyim.
Konuya ilişkin düşüncelerinizi ve konuya ilişkin yargıtay ilamlarını benimle paylaşırsanız sevinirim.
Saygılar...
Av.Nefer Candaş Topçu