Mesajı Okuyun
Old 05-12-2012, 13:32   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Matrix
Sayın Hak Hukuk;ilettiğiniz ilgili Yargıtay kararına göre Sigorta şirketinin, yasal aktarımı yaptıktan sonra sorumluluğu kalmıyor...diye anlıyorum.
Sayın Av. Suat ERGİN'in gerekçeli kararı olmadığı için yazamadığı,Yargıtay'ca onanan yerel mahkeme kararındaki gerekçe/ görüş neydi acaba?
İlginize teşekkürler...

Gerekçeli olmayan(yani yasal değişikliğe atıf olmayan) yerel mahkeme kararıymış. Dosyaya bakınca gördüm. Yargıtay kararında gerekçe var ama tatminkar değil. Tarattım, aktarıyorum.

Alıntı:
Sayfa 1 / 1
T. C.
YARGITAY
17. Hukuk Dairesi ESAS NO : 2011/7299 KARAR NO : 2012/6338

YARGITAY İLAMI

MAHKEMESİ : İstanbul 12. Asliye Hukuk Mahkemesi TARİHİ : 08/02/2011
NUMARASI : 2009/556-2011/41
DAVACI : Havva Korkmaz
DAVALI LAR : Selçuk Gül, İsmail Esmer, Fatih İlhan, Pervin İlhan,
Axa Oyak Sigorta AŞ .

Taraflar arasındaki tazminat davasının yapılan yargılaması sonunda; kararda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne dair verilen hükmün süresi içinde, davalı Axa Sigorta A.Şvekili tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği düşünüldü:
-KARAR-
Davacı vekili, davalıların işleteni, sürücüsü ve trafik sigortacısı olduğu aracın neden olduğu kaza sonucunda müvekkilinin yaralandığını ileri sürerek 5.000,00 TL tedavi gideri, 4.800,00 TL işgücü kaybı tazminatı ve 20.000,00 TL manevi tazminatın davalılardan sigorta şirketi maddi tazminattan sorumlu olmak üzere davalılardan müteselsilen tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
Davalılar vekileri, davanın reddini savunmuştur.
Mahkemece iddia, savunma ve benimsenen bilirkişi raporlarına göre davalı İsmail Esmer hakkında karar verilmesine yer olmadığına, davallar Fatih İlhan, Pervin İlhan hakkında açılan davanın reddine, davanın kısmen kabulü ile 2.000,00 TL tedavi gideri, 1.605,98 TL işgücü kaybı tazminatının davalılardan ve 5.000,00 TL manevi tazminatın davalı Selçuk Gülfden tahsiline karar verilmiş; hüküm, davalı Axa Sigorta A.Ş vekili tarafından temyiz edilmiştir.
Dava trafik kazasından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat istemine ilişkindir.
Dosya içerisindeki bilgi ve belgelere, mahkeme kararının gerekçesinde dayanılan delillerin tartışılıp değerlendirilmesinde, özellikle oluşa uygun olarak düzenlenen uzman bilirkişi raporunda tazminata ilişkin hesaplamanın hükme esas alınmasında bir usulsüzlük olmamasına, dava konusu tedavi giderinin 6111 sayılı yasanın 59.maddesi ile değişik 2918 sayılı yasanın 98.maddesi kapsamında bulunmamasına göre
-2-
2011/7299
2012/6338
davalı sigorta vekilinin yerinde görülmeyen tüm temyiz itirazlarının reddiyle usul ve yasaya uygun bulunan hükmün ONANMASINA ve aşağıda dökümü yazılı 160,14 TL kalan onama harcının temyiz eden davalı sigortadan alınmasına 17.5.2012 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Başkan Üye Üye Üye Üye
A.Velioğlu S.Güven E.S.Baydar S.N.Canpolat S.Kul
Davalı Axa Sigorta AŞ:
214.14 TL.O.H
54,00 TL.P.H.
160.14 TL.Kalan
Karşılaştırıldı.
M.D
Bu belge 5070 sayılı Yasa hükümlerine göre elektronik olarak imzalanmıştır.
Bu doküman elektronik imzalıdır !