Mesajı Okuyun
Old 05-12-2012, 10:42   #1
madagaskar

Varsayılan Menfi Tespit davasına imza inkarı/sahtelik iddiası halinde HMK 16 yetkili mahkeme

Olay : müvekkil aleyhine sözleşmeye dayalı ilamsız icra takibi yapılmıştır. Müvekkil sözleşme altındaki imzanın kesinlikle kendisine ait olmadığını alacaklı ile hiç bir şekilde hukuki ilişkisinin olmadığını belirtmektedir. Bu arada ödeme emri 21 md göre mernis adresine tebliğ edilmiş kendisi çok sonra icra takibinden haberdar olmuş ve bu arada 7 günlük itiraz süresi geçmiştir.
Bu nedenle menfi tespit davası açmak gerekmektedir.
Burada yetkili mahkeme neresidir ?
-Bilindiği gibi İİK 72/son uyarıca icra dairesinin bulunduğu yer ile Alacaklı/davalının ikametgahı mahkemesi yetkilidir.
-HMK 16 md uyarınca haksız fiillerden doğan davalarda zarar görenin yerleşim yeri mahkemelerinin de yetkili olduğu belirtilmiştir.
-imza inkarı/sahtecilik iddiası haksız fiil teşkil ettiğinden zarar gören müvekkil ikametgahında da dava açılabileceğini düşünüyorum.Ancak buna ilişkin yargıtay kararı bulamıyorum.
Benzer bir karara bir kitapta kısa haline rastladım. Yargıtay HGK 27.10.1978 tarih 453/883 (Bu kararda kambiyo senedinde imzanın borçluya ait olmayıp sahte olduğu iddiasıyla açılan davanın mahiyeti itibarı ile haksız fiile dayandığı bu nedenle haksız fiilin vuku bulduğu yer mahkemesinin de yetkili olduğuna ilişkin..)
elinde bu karar veya konuya ilişkin bir başka karar olan meslektaşlarımız gönderebilirse çok sevinirim.
Saygılarımla