Mesajı Okuyun
Old 03-12-2012, 12:22   #1
av.isa1923

Varsayılan İşçinin maaş alacağına ilişkin ilamsız icra takibinin başlatılması

İşten kendi isteği ile ayrılan müvekkil son ay maaşını alamamıştır. Son ayki maaş alacağına istinaden iş mahkemesinde dava açmadan, icra dairelerinde ilamsız icra takibi başlatmak istiyoruz. Bu şekilde bir hukuki yol izlememizin önünde bir engel var mıdır? Yoksa işçi alacağını tahsil etmek için mahkeme kararı şart mıdır? Benim şahsi görüşüm mahkeme kararının şart olmadığı yönünde(Sinerjide işçi alacaklarına istinaden başlatılan ilamsız icra takipleri hakkında açılan itirazın iptali davasına ilişkin içtihatlarda buldum) ancak bazı meslektaşlarımdan mahkeme kararının gerekli olduğu şeklinde söylemlerinden dolayı çelişkide kaldım. İşçilerin sadece maaş alacaklarına ilişkin herhangi bir mahkeme kararı olmadan ilamsız icra takibi başlatılmasını engelleyen bir durum var mıdır?
Müvekkilin ödenmeyen son maaş alacağına istinaden ilamsız icra takibi başlatılmasını engelleyen hukuki bir engelin olmaması durumunda, İş Kanunu m.34 gereğince mevduata uygulanan en yüksek faizi isteyebilir miyiz, yoksa sadece yasal faizi mi istememiz gerekir? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.