Mesajı Okuyun
Old 30-11-2012, 10:31   #1
Avukat4

Varsayılan Nafaka Cezasının Düşürülmesi

Sayın Meslektaşlarım;

malumlarınız üzere nafaka cezasının düşürülmesi konusunda İİK 344 ncü maddesi 2005 yılında değişmiş ve işleyen nafakalara dair şikayet için infaz şartı kaldırılmıştır.

Hal böyle olunca nafaka yükümlülüğüne ilişkin cezanın düşürülmesi için 2005 değişikliğiyle şikayet için infaz şartı kaldırıldığından şikayet edilen ayın nafakasının ödenmesi yeterlidir.Zira şikayetçinin işleyecek nafakaları şikayetini engelleyecek hukuki bir engel bulunmamaktadır.

Ancak uygulamada şikayet edilen aydan itibaren verilen cezanın infaz tarihine kadar işlemiş nafakaların tamamı yatırıldıktan sonra ceza düşmektedir.

Örneğin mayıs ayı nafakasının ödenmemesi için şikayet edilip ceza kasım ayında kesinleşmişse icra mahkemeleri mayıstan kasıma kadar tüm nafakaların ödenmesi halinde cezayı düşürmektedir.

Bu durumda Yargıtayın yerleşmiş içtihatlarına aykırı olarak birikmiş nafaka cezanın konusu olmaktadır.

uygulamada başvurulan bu yolun yanlış olduğunu zira yasal dayanak olmadan yorumla ve 2005 değişikliğinden önceki uygulamayla birikmiş nafakanın ceza konusu olmasının hukuka aykırı olduğunu değerlendiriyorum

Bu konuda görüşlerinizi ve varsa ictihatlarınızı bekliyorum

teşekkür ediyorum