Mesajı Okuyun
Old 27-11-2012, 14:57   #1
gdistemgibi

Varsayılan Tek Taraflı Trafik Kazası

Öncelikle herkese kolay gelsin. Tek taraflı trafik kazaları sonucu açılan davalar ve özellikle işletenin %100 kusurlu olduğu hallerde bile mirasçılarının/desteklerinin tazminat talep etmesine dair forumda bulunan yorumların pek çoğunu okudum. Ancak elimde bulunan olayla ilgili halen tatmin olmadığım noktalar bulunmaktadır. Şöyle ki; müvekkil/işletene ait araç müvekkilin oğlu ve yeğeni tarafından kullanılırken tek taraflı kaza sonucu yolcu koltuğunda bulunan müvekkilin oğlu ile aracı kullanan yeğeni vefat ediyor. Bu olaydan sonra araç işleteni/müvekkil ile eşini adına destekten yoksun kalma talepli sigorta şirketine karşı tazminat davası açtık. Yerel Mahkeme anne yönünden talepleri kabul ederken, araç sahibi baba yönünden "işleten" olması sebebiyle davayı reddetti. Ancak bana özellikle son kararlar ışığında bu karar pek yerinde gözükmüyor. Baba yönünden temyiz etmeyi düşünüyorum. Ancak Yargıtay'ın görüşü değiştirdiği kararlar da araç işleteninin öldüğü ve mirasçılarının davacı olduğu olaylar bulunmakta. Bu durumla ilgili bilgisi ve elinde Yargıtay Kararı bulunan üyelerden yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler.