Mesajı Okuyun
Old 14-11-2012, 16:35   #12
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Lehe bir durum olmadığını önceki mesajda açıkladığımı sanıyorum. Ancak siz kendi mesajınızı yazarken, benim son mesajımı henüz okumadığınızı sanmıştım.Ama şimdi sonradan eklediğiniz notu gördüm.

Sizin ve Sayın Balku'nun belirttiği şekilde olursa asıl kargaşa o zaman yaşanacaktır. Yine temyiz dilekçemizde belirttiğimiz ve Yargıtay kararınd da aynen yer aldığı üzere, "infazda tereddüt" yaşanacaktır. Maalesef ülkemizde bilirkişilerin çoğu bile, "brüt ücreti " " net ücrete" çevirememektedir. THS forumlarından gördüğümüz üzere avukat arkadaşların çoğu da aynı şekilde bilmemektedir. Küçük bir yanlış hesaplama neticesinde, ilamlı takip iptal olacak veya en azından icra emri yeniden çıkarılacaktır. Bu durumda da hem vekalet ücreti ve masraf ödenecek hem de zaman kaybı olacaktır.

Brüt üzerinden ilamlı takip yapan meslektaşlarımız da mevcuttur. Müvekkil şirket aleyhine 83 adet takip bu şekilde yapılmış ve bizden önce kesinleşmiştir. Bu alacaklar bu şekilde tahsil edilseydi ne olacaktı? Müvekkil şirket Maliye ve SGK'ya "ben işçiye ödedim kardeşim" diyebilecek miydi?

Usul ekonomisine de aykırı olacaktır. Brüt üzerinden talep olunduğunda yatacak harç miktarı da fazla olacaktır.

Dikkat ettiyseniz, mesajımda "olması gereken" olarak belirttim düşüncelerimi. Pratik açıdan, net ücretin talebi, net ücrete hükmedilmesi ve net ücret üzerinden takip yapılmasının daha sorunsuz olacağı konusunda hemfiiriz. Yargıtay'ın ise, "net mi brüt mü beni ilgilendirmez, önemli olan net mi brüt mü olduğu konusundan net olun yeter" dediği konusunda da hemfikiriz sanırım.