Mesajı Okuyun
Old 13-11-2012, 11:57   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Ben bu olayda illiyet bağı olmasına çok ihtimal veremiyorum. İşverenin fesih kararını tebliğ eden bir işveren vekilinin öldürülmesi noktasında bir tahrik nasıl olabilir ki? Teşbihte hata olmazsa, haciz sırasında zarar gören meslektaşlarımızın bu zararlarının alacaklı müvekkilleriyle ilişkilendirilememesi gibi geldi bana.
Sayın Adli Tip;

Öldürülen işçi, işyerinde veya dışarıda, kendisini öldüren işçilerle işin gerekleri dışında girmiş olduğu herhangi bir tartışmada hayatını kaybetmiş/yaralanmış vs. olsa idi illiyet bağının gerçekleşmediği çok açık olacaktı.

Ancak somut durumda "işten çıkarılma" gibi, halk arasında "ekmeğimle oynadı" şeklinde ziyadesiyle ciddiye alınarak yaklaşılan, tamamen işveren tarafından yürütülen iş çerçevesinde değerlendirilebilecek bir durum söz konusudur ve işten çıkaran işçi, tamamen işyerindeki çalışması kapsamında kendisine verilen bir yetkiyi kullanmıştır.

Ayrıca verdiğiniz avukat-müvekkil örneğinde -her ne kadar teşbihte hata olmaz demiş olsanız da- malumunuz bir iş akdinden söz etmek mümkün olmayıp hizmet akdi söz konusudur ve işçi-işveren ilişkilerinin sonucunda ortaya çıkabilecek hukuki ihtilaflarla mukayese edilebilmesi/atıfta bulunulabilmesi kanaatimce mümkün değildir.

Saygılarımla..