Mesajı Okuyun
Old 07-11-2012, 16:12   #3
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan tolgaaltun
Merhaba,
İş sahibi asıl bir inşaat firması var.Bu firma işi taşeron bir firmaya veriyor.O firma da işin bir kısmını başka bir firmaya yaptırıyor.Fakat iş bittikten sonra taşeron firma bu işi yapan 3. firmaya alacağını ödemiyor. Bunun üzerine 3.firma asıl işi yaptıran firmaya başvuruyor ve 2.şirketle aralarındaki iş ilişkisinden doğan ve alacağı olan parayı istiyor.Bu paraya işçilerin maaş ve sigorta alacakları da dahil. Ödenmediği takdirde ise yaptığı işe dair ne varsa söküp götüreceğini söylüyor.Benim öğrenmek istediğim 3.firmanın bu şekilde bir hakkı var mı, asıl işi yaptıran firmaya bu alacakla ilgili herhangi bir ihtar yada itirazda bulunabilir mi ve hukuki bir dayanağı var mıdır? Şimdiden teşekkürlerimle.

Ben de Sayın Yılmazkan gibi düşünüyorum ancak inşaatlarla ilgili taşeronluk ilişkilerinde yapılan işler için yazılı bir sözleşme pek yapılmıyor. Bu nokta 3. firma, 2. firmayı es geçip direk alacak davası açabilmektedir. Ya da müteahhide ihtar gönderip, 2. firmaya ödeme yapmasını engellemekte, akabinde sebepsiz zenginleşme hükümlerine dayanarak dava açabilmektedir. Dikkatinize...