Mesajı Okuyun
Old 07-11-2012, 10:48   #1
Mgul

Varsayılan Askerliğini yaparken rahatsızlanıp daha sonra vefat eden erin ailesine verilecek tazmınat veya maas

Sevgili meslektaşlarım , şimdiden ilginiz ve alakanız için tesekkur ederiim.İşin içinden çıkamadığım bir konu bulunmakta bunu için de sizden yardım bekliyorum.X 2001 de askerlik görevini ifa etmek üzere muayene oluyor ve askeri tabip saglam rapuru veriyor. X askerlik görevini yaparken rahatsızlanıyor .Farklı aralıklarla gerek gata da gerek dıger hastanelere sevk ediliyor ve tedavi görüyor. Xe konulan tanı ve yapılan tedevı paraksımal nokturnal hemoglobinür yanı lösemidir.Daha önceden herhangı bır rahatsızlığı yok kişinin.xx terhısıne 4 ay kala 'askerliğe elverişli degil' raporu veriliyor. xx terhıs olduktan sonra 3 yıl tedavı görüyor ancak 2004'te vefat ediyor. X vefat etmeden önce Genel Kurmay Baskanlıgıyla ve SGK ıle tazmınat verilmesi ve maas baglanması için basvuruda bulunuyor ;ancak 2453s kanundakı sartlar olusmadıgından red edılıyor. X red kararından 5 -6 ay sonra vefat etmiş. Aılesı dava açmiş ancak zamanasımından red edılmıs. Şu asamada annesı ve kardeslerı hayatta, annesı için maas baglanması yada tazmınat mumkun mu? Anne kendısı için hiçbir basvuruda bulunmamış,ilgili kanunları araştırdım ancak pek birseye rastlamadım, bu konuda ne yapabılırım ?