Mesajı Okuyun
Old 20-10-2012, 21:16   #1
BALDIRAN

Varsayılan İntİfa Hakkini Nasil Kaldirabİlİrİz.

Değerli meslektaşlarım merhaba. Beni oldukça zorlayan bir konu var. Müvekkilim, kendisine ait bir akaryakıt istasyonunu, 8 yıl önce birisine kiralamış. Kiraladığı kişinin, anlaştığı akaryakıt dağıtım şirketi lehine 10 yıllık bir intifa hakkı vermiş (Kiracının çıkmadan faaliyet göstermesini temin açısından) Bu intifa hakkını verirken bir lira para almamış ancak resmi sözleşmede 20.000,00 TL alındığı yazılı. Sonra o kiraladığı kişi istasyonu boşaltmış başka biri kiralamış, aynı akaryakıt dağıtım şirketi ile anlaşmış. Bu kişi 2 yıldır müvekkile kira ödemediği ve battığı için Mahkeme kararıyla tahliye ettirdik. (bu arada bu kişi bir başka yerde kaçak akaryakıt satarken yakalandı ve mahkum oldu) Şimdi, burayı bir başka kişiye kiraya verdik ve oda başka bir akaryakıt dağıtım şirketi ile anlaştı. Ancak, ihtar çekmemize rağmen, 10 yıllık intifa hakkı verilen akaryakıt dağıtım şirketi, intifa hakkını kaldırmıyor ve tam tersine burayı kiraya veremezsiniz aksi halde kira bedelini alırım diye ihtara cevap veriyor. Oysaki EPDK.nın intifa hakkının 5 yıldan fazla olamayacağına dair ilke kararı var. İntifa hakkını kaldırmadığı için, yeni kiracı faaliyete başlayamıyor. Bayisinin 2 yıldır kirayı ödememesi vs. sebeplerle ana dağıtım firmasına sorumluluk yüklenebilir mi. İntifa hakkını nasıl kaldırabiliriz. Teşekkürler