Mesajı Okuyun
Old 12-10-2012, 16:36   #1
Avukat55

Varsayılan müdahelenin meni davasında asli müdahillik

Sayın Meslektaşlarım,
Müvekkil şirketin 360 kişi ile birlikte hissedar olduğu iki adadan oluşan taşınmaza bir inşaat firması tarafından hafriyat dökülmesi sebebiyle müdahalenin meni davası açtık ve ecrimisil talep ettik. Ancak davayı sadece şirket adına açtık. Müvekkil bu taşınmazdaki maliklerle düzenleme şeklinde vekaletname düzenleterek inşaat hakkı elde ettiği için diğer hak sahipleri adına da asli müdahillik talebinde bulunduk. Tapu kayıtları ile bu durum zaten ortaya çıktı. Ancak mahkeme hem davacı vekili olarak hem de asli müdahiller vekili olarak davayı takip edemeyeceğimizi taraf seçmemizi istedi, menfaat çatışması olduğunu söylüyor. Bizce hak sahibi olan diğer malikler de davacı ile birlikte yer alarak davayı yürütebilir. Aynı zamanda müdahele talep edenlerin her birinin taleplerinin açıklanmasını ve ayrı ayrı harç yatırılmasını talep etti, bu konuda iki hafta kesin süre verdi. Bu durumda izlenecek yollar hakkında yardımlarınızı bekliyorum. Ayrıca vekil olarak davacı ile müdahilleri temsil etmemde bir sakınca, çıkar çatışması olduğunu düşünmüyorum. Zira herkes hissesi kadar olan bedel yönünden talepte bulunabiliyor. Bir de asli müdahiller adına tek bir dava dilekçesi unsurlarını taşıyan bir dilekçe ile taleplerin açıklanması dolayısıyla herkes adına bir kez harç yatırılması hukuken mümkünmüdür? Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum. Saygılar...