Mesajı Okuyun
Old 11-10-2012, 17:48   #1
Ger0nim0

Varsayılan Tam Yargı Davası "Süregelen Hak İhlali"

tüm meslektaşlarıma ve forum üyelerine selamlar;

olay özeti; bir müvekkilim "X" üniversitesinde öğrenci iken ağırlıklı not ortalamasının 1.80'in altında kalması (1.78) sebebiyle yeni ders alamıyor ve zaten almış ve geçmiş olduğu (dd-dc olanları) tekrar alıyor, bu haliyle okulu bir yıl uzamış oluyor. son senesinde okuldan transkript alıyor ve bakıyor ki o yıl a.n.o. 1.88 görünüyor. öğrenci işleri fakülte vs araştırması ile internetteki ders seçim ekranı ile asıl kayıtların uyuşmadığını tespit etmiş. o sırada dava açmaktan korkmuş ve bir yıl sonra mezun olmuş...

öncelikle üniversiteye ihtar çektik fakat cevap verilmedi. akabinde maddi ve manevi tazminatlara yönelik tam yargı dava açtım ne var ki dava 1 yıllık süre aşımı gerekçesiyle reddedildi. idare mahkemesi 1 yıllık süreyi müvekkilin okuldan transkripti aldığı tarihten başlatmış. ben ise okuldan mezun olduğu tarihten başlatıyorum zira bana göre burada "SÜREGELEN HAK İHLALİ" mevcut. okulu geç bitirmesiyle ilgili olduğuna göre okul bitene kadar hak ihlali devam ediyor demektir.

"süregelen hak ihlali"ne ilişkin lehe/aleyhe bir danıştay kararı, içtihat, doktrin bulamadım. bu konuda yardımcı olabilecek bilgi veya karar sahip arkadaşların yardımlarından memnun olacağım. duruma göre temyiz edeceğim. şahsen ben doğru yorumladığımı düşünüyorum lakin destekleyici envanter sıkıntısı içindeyim.

şimdiden teşekkürler, hepinize iyi çalışmalar

.