Mesajı Okuyun
Old 10-10-2012, 10:24   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan avukatyeşim
Kıymetli meslektaşlarım,
kanunda yer alıp da zihnimde somutlaştıramadığım bir ifade var. CMK 163/1 .....olay genişliği itibarıyla Cumhuriyet savcısının iş gücünü aşıyorsa, sulh ceza hakimi de bütün soruşturma işlemlerini yapabilir....Cumhuriyet Savcısının iş gücünü aşmasıyla kastedilen nedir? okurken hep yetkisini aşıyorsa şeklinde anlıyordum nedense... duruma ilişkin örnek verebilir misiniz... yargı kararlarını taradım,gerekçeye de baktım ama bulamadım...
Saygılarımla...

Anılan hükmün konulma nedeni; özellikle şüpheli sayısının çok olduğu olaylarda Cumhuriyet Savcısının yapması gereken soruşturma işlemlerinin bir kısmının sulh ceza hakimi tarafından yapılarak, soruşturmanın daha kısa sürede gereği gibi sonuçlandırılabilmesini sağlamaktır. Bu durumda Cumhuriyet Savcısının görev ve yetkilerini düzenleyen 161. maddedeki yetkileri sulh ceza hakimi de kullanabilir.
Örneğin, tek bir Cumhuriyet Savcısının görev yaptığı yerde 200 şüphelisi olan bir soruşturma olduğunu düşünelim. Cumhuriyet Savcısının soruşturma işlemlerini tek başına yapması halinde soruşturma çok uzun sürecektir. Bu maddeye göre sulh ceza hakiminin de soruşturma işlemlerine atılması ile bu süre yarı yarıya azalabilir.