Mesajı Okuyun
Old 05-10-2012, 09:09   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan uyuşturucu madde satışı,uyuşturucu kullanımı /önceden uyuşturucu tedavisi

merhabalar müvekkil hakkında satıştan dava açılmıştır.Müvekkilin hemen arkasındaki kapı aralığında 20 gr satışa hazır esrar bulunmuştur.Kendisinin kullanıcı olduğunu,sabahleyin uyuşturucu temin ettiği arkadaşının kendisini çağırdığını,çantayı hazırladığını,beraber müvekkilin evinin önüne geldiklerini,arkadaşının çantayı oraya koyarak 2 dk sonra geliyorum diyerek ayrıldığını,hemen arkasından polislerin geldiğini"söylemiştir.Emniyete giderken de yanındaki kişilere "çanta benim değil tamammı "demiş ve tanıklar bunu söylemiştir.çanta onun dediği arkadaşı hakkında takipsizlik verilmiştir.Bu arada iddiianame hazırlanan kadar sanık askere gitmiş ve orada uyuşturucu tedavisi görmüştür.
1- çanta bana ait değil dese de bunu ispat zordur.Ancak çanta onun dahi olsa hatta üzerinden dahi çıksa burada satıştan söz edemeyiz kanaatindeyim.Zira satıcılığı gösteren hiçbir delil yok,miktar az ve satışa hazır paket olarak nitelense de alınmış paket de bu şekilde olacaktır.
2- tanıkların yolda bize böyle dedi demesi iddianamede en önemli delil olarak geçmiş,ancak bu bir panikleme halidir.böyle tembih edilebilir.Hem yukarıda dedaiğimiz gibi onun olsa dahi bu satışa delil olamaz.
3-çanta arkadaşımın dediği arkadaşlıyla 3 günlük telefon görüşmesi olup olmadığının tespiti için arama aranma kaydı istenmiştir.eğer aralarında görüşme yoksa yine satıcılığa delil olamayacaktır.arama kaydı varsa da diğeri için de bir delil olamayacağı kanaatindeyim.
4- askerde tedavi görmesi ve buna ilişkin evrakları istememiz kullanıcılıktan ceza almasına engel oluşturur mu?bir nevi denetimli serbestlik uygulanmıştır.
yorumlarınızla yardımcı olursanız çok sevinirim..aklıma gelmeyen husular olabilir.