Mesajı Okuyun
Old 03-10-2012, 11:26   #4
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Sayın Meslektaşlarım,

İşin teorik kısmını zaten incelemiştim. Pratikte işlemlerin nasıl yürüyeceği konusunda ise, daha önce başvuru yapan varsa yardımlarını rica etmiştim. 02.10.2012 tarihinde ilk başvurumu yapan biri olarak öncelikle oldukça zorlandığımı belirteyim. Faydası olması ümidiyle kısaca paylaşmak isterim.
1- Mahkeme kalemleri teorik kısmını dahi bilmiyor. Dolayısı ile iş başa düşüyor. ( Eğer hakkında başvuru yapacağınız kararı veren Mahkeme kalemine başvurduysanız uyarın, kendi dosyalarının UYAP kaydı üzerinden işlem yapılmayacak )
2-Her hangi bir Mahkeme kaleminden başvuru yapabilirsiniz.Hangi kalemden yaparsanız yapın Mahkeme kaleminde tarayıcı yoksa, başvurunuzun tamamını - ekleri ile birlikte - taratıp, hazır halde götürün. ( Başvurunuz 300 sayfa da olsa farketmez, tamamı taranmak zorunda )
3- Mahkeme kalemi Muhabere işlemi gibi kayıt açarak dosyayı doğrudan önce sistem üzerinden Anayasa Mahkemesine gönderecek.
4- Sistemde bir Alındı Belgesi düzenleniyor, bu da size veriliyor.
5- Harcın ödenmesi de ayrı bir zorluk, Vezne bu muhabere kaydını görmediğinden ödemeyi alamıyor, biz UYAP destekten arkadaşlar sayesinde makbuzu kestirdik ama nasıl yapıldı bilmiyorum.
6- Mahkeme kalemleri bu başvuruyu nereye kaydedeceklerini bilmiyor. Hiçbiryere kayıt yapmayıp, yukarıdaki işlemler bitince doğrudan posta ile Anayasa Mahkemesine gönderecekler.
Son olarak atladığım bir husus; Anayasa Mahkemesi tüm belgelerin onaylı suretini istediğinden suret harcı ile 200 sayfayı tek tek onaylatmak durumunda kaldım. Belgeleri de onaydan sonra tarattım.

Ve nihayet başvuru tamamlandı.

Herkese iyi çalışmalar.