Mesajı Okuyun
Old 02-10-2012, 08:21   #9
Admin

Avukatlık Kanunu 48. madde çok açık. Bu açıdan bu veya benzeri sistemlerin aracılık tarzında çalışması veya komisyona dayalı kurulması mümkün değil. Üstelik bu disiplin suçu vs. de değil, her avukata, hem aracıya hapis cezası öngören ciddi bir suç, o nedenle zaten kimsenin bu sistemi bu şekilde kuracağına ihtimal vermiyorum.

Ancak olay Sayın Dikici'nin bir üstteki mesajında anlattığı veya daha önceki tartışmamızdaki video'da Sayın Av.Gökhan Ahi'nin hayal ettiği gibi kurulursa durumun bir hukuka aykırılığı olmayacağını ve ayrıca Avukatlar için de artıları olabilecek bir sistem olabileceğini düşünüyorum. Netice itibariyle bugün Avukatlığın en büyük sorunlarından biri sözlü danışmanın bedavaya getirilmesidir. Gece gündüz cep/büro telefonunuzdan arayan pekçok kişi sizi saatlerce "sorguya çekip" inanılmaz vaktinizi alır (ve bunu da çoğu kez kendine hak görür) ancak avukat harcadığı bu vaktin ve emeğin hakkını hiçbir zaman alamaz. Bir avukatın özel bir cep numarasından arandığında arayan kişinin özel bir fiyat tarifesiyle ücretlendirmesi (tabii arama öncesi sistem tarafından arayan kişiye de bilgi verilerek) ve ücretin de avukata ait olması sözlü danışma karşılığı harcanan emeğin karşılığının alınması anlamına gelecektir.

Bu bağlamda bu anlattığım tarzda çalışacak bir sistemin Avukatlık Mesleğinin en önemli sorunlarından birini çözeceğine inanıyorum.