Mesajı Okuyun
Old 30-09-2012, 21:41   #1
Out Of Lawyer

Varsayılan Faturaya İlişkin Alacak Davası

Sayın meslektaşlarım merhaba,
Alt taşeron olan müvekkil şirket; işveren ve yüklenici şirket ile aralarında kaynaklanan uyuşmazlık neticesinde iş karşılığı olan alacağına istinaden yüklenici şirketten bir kısım emtiaları fatura karşılığında satın alıyor.Ancak ilgili emtialar işveren şirketin inşaat sahasında bulunmaktadır. Daha sonra müvekkil şirket işveren şirkete ihtarname ile söz konusu malların aynen kendisine iadesini talep ediyor. Fakat işveren şirket iadeye yanaşmıyor.Duyumlarımıza göre aynı emtiaları işveren şirket yüklenici şirketten fatura karşılığında satın alıyor. Dolayısıyla mükerrer faturalandırma söz konusu. Bunun için savcılığa suç duyurusunda bulunmayı düşünüyorum. Alacağın tazmini için ise önce menfi tespit davası, sonrasında alacak davası açmayı düşünüyorum. Ancak uygulamada fatura karşılığı alınan emtiaların tespitinden sonra malların aynen iadesi için açılacak bir eda davası türü var mıdır? Bu konuda izlemem gereken usul ve yöntemler için bilgisi ve tecrübesi olan meslektaşlarımın yardımlarını bekliyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla...