Mesajı Okuyun
Old 27-09-2012, 23:43   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Hayatınız hakkında kendiniz karar vermeniz gerekmektedir.

Fakat hem kendinize hem de bebeğinize uygulanan şiddetin aynı zamanda suç olduğunu hatırınızda tutmalısınız.

Bebeğe karşı eşinizin eylemleri nedeni ile yasal başvuru yapmadığınız takdirde velayet hakkının ihmal yolu ile kötüye kullanıldığından bahsetmek mümkün olabilecektir.

Suç karşısında hem sizin hem bebeğinizin korunması gerekir.

Öncelikle koruma/önleme kararı için başvuru yapmanızı güvenliğinizin sağlanmasından sonra boşanma konusunda kararınızı vermenız gerekmektedir.

Eğer boşanmaya karar verirseniz dava süresince tedbir ve koşulları varsa boşanma sonrasında yoksulluk ve dahi çocuk için iştirak nafakası isteyebilirisniz.
Boşanma nedeniyle mevcut ve beklenen haklarınızdaki zararlar için eşinizin kusurunu kanıtlayarak maddi,kişilik haklarınıza saldırı nedeniyle-örneğin şiddet uygulanması-manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Eşinizin henüz küçücük bebeğinize dahi şiddet uyguladığını dikkate alarak dava süresince veya boşandıktan sonra çocukla kişisel ilişkisinin kaldırılmasını veya denetim altında olmasını isteyebilirsiniz.

Koşulları varsa boşanma davasının kesinleşmesi ile mal rejimi tasfiye davası açabilirsiniz.

Bir avukatan doğrudan yardım almanız,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanız yararınızadır.